Darmowy identyfikator DOI

Bezpłatny numer DOI

Cyfrowy identyfikator – numer DOI dla publikacji naukowych za darmo

Przedstawiam dwa miejsca, w których można uzyskać szybko i bezpłatnie numer DOI.

Zenodo

https://zenodo.org/

Repozytorium, które zasadniczo służy dodawaniu danych badawczych ale bez problemu można dodać (i już wielu autorów to uczyniło) swoją publikację np. typowy artykuł naukowy i otrzymać automatycznie identyfikator DOI bez opłaty. Zenodo funkcjonuje w oparciu o centrum danych CERN.

Figshare

https://figshare.com

Repozytorium publikacji akademickich i danych badawczych (grafiki, wykresy, kody źródłowe, materiały wideo itp.), funkcjonuje od 2011 roku.

Darmowe konto umożliwia dodanie 5GB danych, numer DOI jest przydzielany automatycznie po dodaniu materiałów do repozytorium.

 

Uwaga

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego traktuje przyznanie numeru DOI na równi z numerem ISSN czy ISBN przy ocenie publikacji.
Są przypadki, iż samo przedstawienie nadanego numeru DOI zalicza publikację do dorobku naukowego choć nie została jeszcze fizycznie wydana.

 

Czym jest DOI?

DOI (ang. digital object identifier) to identyfikator obiektu cyfrowego na stałe przypisany do danego obiektu (np. artykułu naukowego umieszczonego w Internecie). Pozwala zawsze dotrzeć do pliku źródłowego (bez względu na ewentualne zmiany adresu internetowego). Ułatwia wyszukiwanie publikacji i ich prawidłowe cytowanie. Twórcą DOI jest International DOI Foundation. Zwykle przydzielenie numerów wiąże się z koniecznością zakupu pewnej ich puli od jednej z agencji rejestrującej numery.